Οδηγός πλοήγησης

στο Λαύριο (Ιστορία και Φυσική ιστορία του τόπου) την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2017

2. Η πενθήμερη εκδρομή της Γ΄Λυκείου

θα πραγματοποιηθεί με προορισμό την Θεσσαλονίκη 15-19/12/2017

(Λεπτομέρειες στην επιλογή ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ-ΕΚΔΡΟΜΕΣ-ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ)

1. Τιμώντας την μνήμη του Δ. Πετσετίδη

Ο λογοτέχνης Δ. Πετσετίδης

Εκδήλωση που έλαβε χώρα την 6η Μαρτίου 2017 στο Σχολείο μας με προσκεκλημένο και παρόντα τον ίδιο τον λογοτέχνη. Με την επιμέλεια της φιλολόγου καθηγήτριας κ. Α. Κωστοπούλου, την παρουσία του Συμβούλου Παιδαγωγικής Ευθύνης κ. Κατσίρα, της Συμβούλου των Φιλολόγων κ. Λάζαρη και την ενεργό συμμετοχή των μαθητών και των μαθητριών.

Κείμενο μαθητών/μαθητριών

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

Παρασκευή 27 Οκτωβρίου και ώρα 10.00

Εικόνες από τον εορτασμό με πρωταγωνιστές τους μαθητές και τις μαθήτριες μας

Σχολική εορτή στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου:

1. Για να τιμήσουμε την επέτειο

του ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΟΧΙ της 28ης Οκτωβρίου 1940

2. Παραλαβή αριστείων και βραβείων από τους μαθητές και τις μαθήτριες

3. Ορισμός σημαιοφόρου - παραστατών και παράδοση της Σημαίας στον σημαιοφόρο

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου

α. Αγιασμός 9.15 π.μ και αμέσως μετά

β. Ανακοίνωση Ωρολογίου Προγράμματος

γ. Δήλωση προτίμησης για το Μάθημα Επιλογής Α' και Γ' τάξης

δ. Διανομή Βιβλίων

Ιούλιος 2017

ΒΑΘΜΟΙ - ΜΟΡΙΑ - ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ

metsovio-polytexneio

Αναρτήθηκαν στις 11:00 στα ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της χώρας και στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων στην διεύθυνση http://results.it.minedu.gov.gr, οι βαθμολογίες των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2017.

Οι υποψήφιοι μπορούν να βρουν τη βαθμολογία τους πληκτρολογώντας τον 8-ψήφιο κωδικό τους και τους 4 αρχικούς χαρακτήρες από το επώνυμο, το όνομα, το πατρώνυμο και το μητρώνυμο του υποψηφίου σε κεφαλαίους ελληνικούς χαρακτήρες.

Σημειώνεται ότι οι υποψήφιοι μπορούν να υπολογίζουν τα μόρια που προκύπτουν από τη βαθμολογία τους στην διεύθυνση https://markcalc.it.minedu.gov.gr/.

Από την Πέμπτη 6-7-2017 ως και την Παρασκευή 14-7-2017 όλοι οι υποψήφιοι θα μπορούν να οριστικοποιήσουν το μηχανογραφικό τους δελτίο στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://exams.it.minedu.gov.gr (επιλέγοντας ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ). Η προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της κανένας υποψήφιος δεν θα μπορεί να οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό δελτίο.

Πως θα υπολογίσετε τα μόρια

Ο τρόπος υπολογισμού των μορίων για εισαγωγή στις Σχολές και τα Τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης καθορίζεται με το άρθρο 3 της αριθμ. Φ.253/193309/Α5/2015 (ΦΕΚ 2647/Β ?) Υ.Α. και βασίζεται μόνο στο γραπτό βαθμό των 4 ή 5 μαθημάτων.

Τα μόρια για κάθε επιστημονικό πεδίο προκύπτουν από τα 4 μόνο μαθήματα του κάθε πεδίου.

Για τον υπολογισμό των μορίων εφαρμόζεται ο τύπος:

[ (Α+Β+Γ+Δ) x 2 + (Α x 1,3) + (Β x 0,7) ] x 100 = ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΡΙΩΝ για συγκεκριμένο πεδίο,

όπου Α, Β, Γ, Δ είναι οι γραπτοί βαθμοί των 4 πανελλαδικών μαθημάτων του συγκεκριμένου πεδίου και Α,Β είναι οι γραπτοί βαθμοί των 2 μαθημάτων με συντελεστές βαρύτητας του συγκεκριμένου πεδίου.

Σε περίπτωση που ο υποψήφιος διεκδικεί την εισαγωγή του σε πεδίο με μειωμένους συντελεστές βαρύτητας, τότε για τον υπολογισμό των μορίων εφαρμόζεται ο τύπος:

[ (Α+Β+Γ+Δ) x 2 + (Α x 0,9) + (Β x 0,4) ] x 100 = ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΡΙΩΝ για συγκεκριμένο πεδίο,

όπου Α, Β, Γ, Δ είναι οι γραπτοί βαθμοί των 4 πανελλαδικών μαθημάτων του συγκεκριμένου πεδίου και Α,Β είναι οι γραπτοί βαθμοί των 2 μαθημάτων με μειωμένους συντελεστές βαρύτητας του συγκεκριμένου πεδίου.

Και στις δύο ανωτέρω περιπτώσεις, στο ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΡΙΩΝ θα προστεθούν και τα επιπλέον μόρια που θα συγκεντρώσει ο υποψήφιος από τυχόν εξέτασή του σε ειδικά μαθήματα ή πρακτικές δοκιμασίες με τους αντίστοιχους συντελεστές του αρ. 2 της αριθμ. Φ.253/193309/Α5/2015 (ΦΕΚ 2647/Β ?) Υ.Α., για να προκύψει ένα διαφορετικό σύνολο μορίων, που θα ισχύει μόνο για τμήματα που απαιτούν ειδικά μαθήματα ή πρακτικές δοκιμασίες.

Ακολουθεί μία πλήρως κατατοπιστική παρουσίαση σε μορφή βίντεο για την

ΠΡΟΣΒΑΣΗ στα ΑΕΙ και ΤΕΙ μέσω ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

59o-lyk-athin-2

Σας καλωσορίζουμε στον διαδικτυακό τόπο του Σχολείου

Στην περιήγησή σας μπορείτε να δείτε και τις ενδιαφέρουσες δημοσιευμένες Ερευνητικές Εργασίες που επέλεξαν να εκπονήσουν, ολοκλήρωσαν και παρουσίασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας υπό την επίβλεψη των καθηγητών και καθηγητριών τους.

59o-photo-google

Επαναληπτικά Θέματα  και Διαγωνίσματα του Υπουργείου για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις

59ο Γενικό Λύκειο Αθηνών

Σεκούνδου 10, 11143 Άνω Πατήσια - Αθήνα.

τηλ 2102529015 / fax 2102529006

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ: Ν. Χρόνης