Οδηγός πλοήγησης

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

koudouni

Εγγραφές

Απουσίες μαθητών και μαθητριών (τι ορίζει ο νόμος)

Ο νέος τρόπος εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση από τον Ιούνιο 2020

Οδηγίες διδασκαλίας μαθημάτων Φυσικών Επιστημών Γενικού Λυκείου

Ωρολόγιο πρόγραμμα τάξεων Γενικού Λυκείου σχ. έτους 2018-19

ΒΑΘΜΟΙ - ΜΟΡΙΑ

Τα μόρια για κάθε επιστημονικό πεδίο προκύπτουν από τα 4 μόνο μαθήματα του κάθε πεδίου.

Για τον υπολογισμό των μορίων εφαρμόζεται ο τύπος:

[ (Α+Β+Γ+Δ) x 2 + (Α x 1,3) + (Β x 0,7) ] x 100 = ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΡΙΩΝ για συγκεκριμένο πεδίο,

Σε περίπτωση που ο υποψήφιος διεκδικεί την εισαγωγή του σε πεδίο με μειωμένους συντελεστές βαρύτητας, τότε για τον υπολογισμό των μορίων εφαρμόζεται ο τύπος:

[ (Α+Β+Γ+Δ) x 2 + (Α x 0,9) + (Β x 0,4) ] x 100 = ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΡΙΩΝ για συγκεκριμένο πεδίο,

όπου Α, Β, Γ, Δ είναι οι γραπτοί βαθμοί των 4 πανελλαδικών μαθημάτων του συγκεκριμένου πεδίου και Α,Β είναι οι γραπτοί βαθμοί των 2 μαθημάτων με μειωμένους συντελεστές βαρύτητας του συγκεκριμένου πεδίου.

Και στις δύο ανωτέρω περιπτώσεις, στο ΣΥΝΟΛΟ ΜΟΡΙΩΝ θα προστεθούν και τα επιπλέον μόρια που θα συγκεντρώσει ο υποψήφιος από τυχόν εξέτασή του σε ειδικά μαθήματα ή πρακτικές δοκιμασίες με τους αντίστοιχους συντελεστές  για να προκύψει ένα διαφορετικό σύνολο μορίων, που θα ισχύει μόνο για τμήματα που απαιτούν ειδικά μαθήματα ή πρακτικές δοκιμασίες.

Ακολουθεί μία πλήρως κατατοπιστική παρουσίαση σε μορφή βίντεο για την

ΠΡΟΣΒΑΣΗ στα ΑΕΙ και ΤΕΙ μέσω ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

59o-lyk-athin-2

Σας καλωσορίζουμε στον διαδικτυακό τόπο του Σχολείου

Στην περιήγησή σας μπορείτε να δείτε και τις ενδιαφέρουσες δημοσιευμένες Ερευνητικές Εργασίες που επέλεξαν να εκπονήσουν, ολοκλήρωσαν και παρουσίασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας υπό την επίβλεψη των καθηγητών και καθηγητριών τους.

59o-photo-google

Επαναληπτικά Θέματα  και Διαγωνίσματα του Υπουργείου για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις

59ο Γενικό Λύκειο Αθηνών

Σεκούνδου 10, 11143 Άνω Πατήσια - Αθήνα.

τηλ 2102529015 / fax 2102529006

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ: Ν. Χρόνης