Οδηγός πλοήγησης

4 συνοδοί εκπαιδευτικοί

Ταξιδιωτικό Γραφείο: ΖΟΡΠΙΔΗΣ

Πενθήμερη εκδρομή της Γ΄ Λυκείου

σχολικού έτους 2012 -2013:

Προγραμματίσθηκε και πραγματοποιήθηκε στη

Θεσσαλονίκη (λίμνη Kερκίνη / οχυρό Ρούπελ - Βεργίνα - σπήλαιο Πετραλώνων Χαλκιδικής)

από 13 έως 17 Δεκεμβρίου 2012.

ΜΕΤΑΦΟΡΑ - ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕΣΑ:

Σιδηροδρομικώς με την ταχεία αμαξοστοιχία Αθηνών - Θεσσαλονίκης και οδικώς με τουριστικό λεωφορείο οι ημερήσιες εκπαιδευτικού χαρακτήρα επισκέψεις και οι άλλες απαραίτητες μετακινήσεις.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

1.Πέμπτη 13/12:Αναχώρηση 6.00 από το χώρο του σχολείου και 7.18 από το σταθμό Λαρίσης σιδηροδρομικώς για Θεσσαλονίκη. Άφιξη στις 13.00 και περιήγηση στο κέντρο (Λευκός Πύργος - παραλία - πλατεία Αριστοτέλους) της πόλης. Αργά το απόγευμα φθάνουμε στο ξενοδοχείο. Ακολουθεί η τακτοποίηση στα δωμάτια (τα τρία τετράκλινα δωμάτια παραήταν στενά για τα κορμιά μας!) , προσαρμογή, δείπνο, παρέα και ύπνος.

2. Παρασκευή 14/12:Πρωϊνό. Εκδρομή στο νομό Σερρών όπου επισκεφθήκαμε το βιότοπο της λίμνης Κερκίνης με το φράγμα του ποταμού Στρυμόνα και στη συνέχεια ανεβήκαμε στο οχυρό Ρούπελ όπου ξεναγηθήκαμε στην υπόγεια οχυρωματική γραμμή Μεταξά. Εκεί στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα οι Έλληνες αντιστάθηκαν ηρωϊκά τον Απρίλιο του 1941 στους Γερμανούς εισβολείς - κατακτητές και τους Βουλγάρους συμμάχους τους. Πρόχειρο φαγητό στον πολυχώρο cosmos - mediterranean της Θεσσαλονίκης. Ξενοδοχείο - ξεκούραση - δείπνο. Νυχτερινή έξοδος στις 23.00 στη Σταυρούπολη για ρεμπέτικη βραδυά με μουσική - χορό - τραγούδι.

3.Σάββατο 15/12:Πρωϊνό. Εκδρομή στο νομό Ημαθίας. Στη διαδρομή είδαμε το φράγμα του ποταμού Αλιάκμονα προτού φθάσουμε στον προορισμό μας, το χωριό Βεργίνα. Εκεί ξεναγηθήκαμε στη νεκρόπολη των αρχαίων Αιγών με τον τύμβο (τούμπα), τον τάφο του Μακεδόνα βασιλιά Φιλίππου και το μουσείο με τα λοιπά ευρήματα της ανασκαφής του αείμνηστου αρχαιολόγου - καθηγητή Μανόλη Ανδρόνικου. Γεύμα με ψητά της ώρας σε καλή τιμή σε ταβέρνα του χωριού. Επιστροφή στο ξενοδοχείο - ξεκούραση - δείπνο. Νυχτερινή έξοδος σε club με φωτορυθμικά - σύγχρονους δυνατούς μουσικούς ρυθμούς - χορό .

4.Κυριακή 16/12:Πρωϊνό. Εκδρομή στη Χαλκιδική, άφιξη στο σπήλαιο των Πετραλώνων και ξενάγηση στο εσωτερικό του με τις σήραγγες, τους σταλακτίτες και σταλαγμίτες όπου ανακαλύφθηκε εν έτει 1959 το ηλικίας 700.000 ετών κρανίο του αρχανθρώπου. Επιστροφή στη Θεσσαλονίκη, επίσκεψη στο αρχαιολογικό μουσείο όπου φυλάσσονται οι θησαυροί της Βεργίνας και περίπατος για ψώνια στη χριστουγεννιάτικη πλατεία Αριστοτέλους. Ξενοδοχείο - ξεκούραση - δείπνο. Νυχτερινή έξοδος στο club Vogue.

5.Δευτέρα 17/12:Πρωϊνό ξύπνημα - τακτοποίηση αποσκευών - πρωϊνό γεύμα, μετάβαση στο σιδηροδρομικό σταθμό Θεσσαλονίκης και αναχώρηση 12.10 για Αθήνα. Άφιξη 18.45 στο χώρο του σχολείου.

ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ: Για μία ακόμη φορά επιδείξαμε ωριμότητα και ήμασταν σχεδόν άψογοι!

mathetes

kerkinh-mathetes-1

roupel-mathetes-mathetries

roupel-mathetes

tafoi-verginas

arhanthrwpos-petralwnwn

sphlaio-eisodos

stalaktites-stalagmites

train-ose

ΔΙΑΜΟΝΗ:

Ξενοδοχείο Athina Palace στα περίχωρα (Θέρμη) της Θεσσαλονίκης και πλησίον του αεροδσρομίου Μίκρας.

ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ:

Ένας αρχηγός και δύο συνοδοί

ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ:

ΒΛΑΣΣΟΠΟΥΛΟΣ (VLASSOPOULOS TRAVEL SERVICES)